Ryžu môžeme v našej oblasti považovať za jednu z klasických príloh k jedlu. Hodí sa ku kuracine či bravčovine aj do chutného zeleninového rizota. V obchodoch si v dnešnej dobe už môžeme vyberať z veľkého množstva rozličných druhov, ktoré sa líšia farbou, tvarom i chuťou.
Dnes vám predstavíme basmati ryžu. Tá patrí k najušľachtilejším odrodám ryže vôbec. Povieme vám, ako sa basmati ryža varí, aj aké má účinky na organizmus.
Odkiaľ basmati ryža pochádza?
Basmati ryža je jeden z najušľachtilejších a najkvalitnejších druhov ryže. Hovorí sa jej tiež indické šampanské. V hindčine pojem basmati prekladajú ako kráľovná vôní. Pestovaná je primárne v Ázii. Je medzinárodne uznané, že pomenovanie basmati ryža môžu používať iba miestni pestovatelia. Tento druh ryže je už stovky rokov šľachtený predovšetkým v Indii či Pakistane.
Zaujímavosťou je, že ryžové polia sú zavlažované výlučne vodou z himalájskych ľadovcov. Basmati ryža však nie je výnimočná iba svojimi špecifickými pestovateľskými podmienkami. Kým sa dostane na váš tanier, uplynú doslova celé roky.
Po zbere sa totiž pravá basmati ryža uskladňuje pokojne až dva roky, čo zabezpečuje jej úplné vyschnutie. Skladovať sa musí v tme a suchu. Až potom sa čistí, balí a distribuuje do predajní.
Kde sa dá kúpiť basmati ryža a aká je cena?
V súčasnej dobe ju vo väčších supermarketoch či predajniach so zdravou výživou poľahky zoženiete v klasickej bielej i celozrnnej verzii. Kvalita tejto ryže sa však odzrkadľuje na cene. Pri nákupe čítajte etiketu.
Dôsledne sledujte krajinu pôvodu, aby ste sa uistili, že kupujete pravú kvalitnú basmati ryžu. Za 500 gramové balenie bielej basmati ryže zaplatíte od 2,5 eura, tá celozrnná stojí v priemere 3 eurá.
Shutterstock®Takéto má basmati ryža účinky
Basmati ryžu môžeme bez pochýb zaradiť do každého zdravého jedálnička. Je zdrojom mnohých vitamínov, minerálov a ďalších, telu prospešných látok. Prírodná basmati ryža ani neprechádza lúpaním či inými úpravami, čo zabezpečuje zachovanie väčšieho množstva živín. Je zdrojom:
- bielkovín,
- vlákniny,
- omega-6 mastných nenasýtených kyselín,
- zinku, medi, horčíka, fosforu či selénu,
- vitamínu E,
- niektorých vitamínov skupiny B.
Má nižší glykemický index, ako ostatné známe druhy ryže. Taktiež neobsahuje veľa kalórií, je ľahko stráviteľná a zároveň človeka zasýti na dlhšiu dobu. Basmati ryža pozitívne ovplyvňuje zdravie jedinca. Do jedálnička by ju mali zaradiť osoby s vysokým krvným tlakom alebo cholesterolom.
Basmati ryža rovnako podporuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus. Potláča plynatosť a zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie. Podporuje stabilizovanie hladiny cukru v krvi a odkyslenie organizmu. Konzumovať ju môžu ľudia s bezlepkovou diétou a po konzultácii s lekárom zvyčajne i diabetici.
Porovnanie basmati ryže s inými druhmi
Basmati ryža sa často porovnáva s inými známymi druhmi ryže. V čom sa od nich líši?
Jazmínová ryža: Má jemnejšiu, sladkastú vôňu a lepkavejšiu textúru po uvarení. Je ideálna do thajských jedál. Basmati je sypkejšia a má orieškovú arómu.
Guľatozrnná ryža: Používa sa najmä na rizoto, sushi alebo ryžový nákyp. Po uvarení ostáva mäkšia a zlepuje sa. Basmati je oproti nej dlhšia, tenšia a sypká.
Parboiled ryža: Predvarená ryža, ktorá má pevnejšiu štruktúru a lepšiu výživovú hodnotu než klasická biela. Basmati ju však predčí v chuti aj aróme.
Basmati ryža a jej príprava
Basmati ryža je mierne aromatická. Charakteristická je svojou orieškovou chuťou. Výraznejšiu chuť má však celozrnná basmati ryža, tá biela je o niečo neutrálnejšia. Pred varením ju dostatočne premyte pod tečúcou vodou. Pri príprave tohto druhu ryže dávajte pozor na pomer. Zvyčajne sa varí jeden diel ryže s dvomi až tromi dielmi vody.
To znamená, že jeden hrnček basmati ryže zalejeme v hrnci približne dvomi pohármi vody. Osolíme a môžeme pridať i zopár kvapiek olivového oleja. Hrniec zakryjeme a varíme asi 15 minút, v prípade potreby dlhšie. Keď ryža zmäkne a časť vody sa vyvarí, hrniec odstavíme a necháme ďalších 5 minúť stáť.
Ryžu vo vode môžeme premiešať a následne scediť. Použiť sa dá ako príloha k mäsu či zelenine alebo do chutného rizota. Skonzumujte ju však čo najskôr. V chladničke vám vydrží najviac dva dni.
Tipy na ochutenie basmati ryže
Basmati ryžu možno výborne dochutiť a povýšiť na gurmánsky zážitok:
S bylinkami: petržlen, koriander alebo mäta – ideálne na osvieženie.
S korením: kardamóm, klinčeky, škorica alebo bobkový list – pre orientálnu chuť.
S cibuľkou a cesnakom: krátko orestuj a zamiešaj do horúcej ryže.
S kokosovým mliekom: skvelé na sladké dezerty alebo ako exotická príloha.
S citrónovou šťavou a šafranom: výnimočná kombinácia do slávnostných jedál.
Využitie basmati ryže v kuchyniach sveta
Basmati ryža má dôležité miesto v tradičných kuchyniach:
Indická kuchyňa: základom pre pokrmy ako biryani (korenené jedlo s mäsom a zeleninou) alebo jeera rice (kuminová ryža).
Pakistanská kuchyňa: používa sa do dusených pokrmov, často s jahňacím alebo kuracím mäsom.
Perzská kuchyňa: ryža sa varí dvakrát – najprv sa uvarí, potom opäť zaparí do mäkka, často s chrumkavým spodkom (tahdig).
Stredovýchodná kuchyňa: ryža sa kombinuje so šošovicou, orechmi, sušeným ovocím či bylinkami.
Ako skladovať basmati ryžu
Basmati ryžu je ideálne skladovať v suchu, chlade a tme – napríklad v uzatvárateľnej sklenenej alebo plastovej nádobe, ktorá ju ochráni pred vlhkosťou, svetlom a hmyzom. Po otvorení originálneho balenia ju odporúčame presypať, aby si zachovala svoju typickú arómu a kvalitu čo najdlhšie. Takto uskladnená basmati ryža vydrží aj niekoľko mesiacov bez zmeny chuti či štruktúry.
Recept na opekanú basmati ryžu na ázijský spôsob
Ingrediencie:
1/2 šály basmati ryže
- 2 vajcia
- 1 PL arašidového oleja
- 1 jarná cibuľka
- 1/2 ČL mletého čili
- 1/3 šálky nesolených arašidov
- 1/2 šálky hrášku
- 1 PL sójovej omáčky
- 1 ČL čínskej zmesi korenín
- soľ
Postup: Ryžu uvaríme podľa návodu a necháme vychladnúť. V miske si vymiešame vajíčka s korením, čili a soľou. Na panvici rozohrejeme trochu arašidového oleja, pridáme vajcia a pripravíme miešané vajíčka. Odložíme bokom.
Na panvicu pridáme zvyšný olej, opečieme arašidy. Pridáme jarnú cibuľu a po chvíli aj ryžu, sójovú omáčku, hrášok pripravený na pare a opečieme. Pred odstavením pridáme vajíčka. Pred podávaním môžeme pokvapkať ešte sójovou omáčkou. Dobrú chuť!
Recept: Sladká basmati ryža (indický kheer)
Ingrediencie:
1/2 šálky basmati ryže
1 l plnotučného mlieka
1/4 šálky cukru (alebo medu)
1/4 ČL mletého kardamómu
hrsť nasekaných mandlí, pistácií alebo kešu
štipka šafranu (voliteľné)
hrozienka
Postup: Ryžu prepláchnite a varte na miernom ohni v mlieku asi 30 – 40 minút, kým ryža zmäkne a zmes zhustne. Pridajte cukor, šafran, kardamóm a orechy. Varte ešte 5 minút. Podávajte teplé alebo vychladené ako dezert.
Basmati ryža nie je len lahodná a aromatická príloha – je to výživná potravina, ktorá má v jedálničku svoje pevné miesto. Jej priaznivý vplyv na trávenie, hladinu cukru či cholesterol z nej robí ideálnu súčasť zdravej stravy.
Navyše je bezlepková a veľmi dobre sa kombinuje s mäsom, zeleninou aj strukovinami. Či už si ju pripravíte ako prílohu alebo vyskúšate recept na ázijský spôsob, určite poteší vaše chuťové bunky aj trávenie.
Aktualizovaný článok: 25.05.2025